„Kresowe wspomnienia, podsumowujące akcję charytatywną – Pomoc Polakom i polskim dzieciom na Kresach” – Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Lgocie

W dniu 11 grudnia 2018r. w auli Jana Pawła II na Jasnej Górze odbyła się gala pt.”Kresowe wspomnienia, podsumowujące akcję charytatywną – Pomoc Polakom i polskim dzieciom na Kresach”. Uczestniczyli w niej Śląski Kurator Oświaty p.Urszula Bauer, Kurator Oświaty Delegatura Częstochowa p.Alina Janowska, Ks.Ryszard Umański , dyrektorzy szkół oraz szkolni  koordynatorzy akcji.

W przemówieniu ksiądz Ryszard Umański, prezes Towarzystwa Patriotycznego KRESY – przekazał podziękowania dla szkół za sprawną organizację zbiórki darów dla naszych rodaków na wschodzie. Jak pokazała zbiórka w naszej szkole, miłość wyraża się w różny sposób, również w prezencie, który nie jest tylko banalnym podarkiem, ale darem prosto z serca. W każdej podarowanej maskotce, w każdym batoniku i czekoladzie kryje się cząsteczka serca, którym każdy z obdarowujących podzielił się z potrzebującymi. O tym, jakie odcienie szarości może mieć każdy dzień na Kresach, wiedzą najlepiej nasi Rodacy, którzy wzrastają i żyją na obczyźnie. Dla nich to nadal Polska, tylko zamknięta przez dzieje historii w obcych granicach. Nasza obecność na Kresach to dowód pamięci naszych korzeni, głęboki pokłon pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Ksiądz Umański , w rozmowie ze mną, obiecał przysłanie wzruszającego krótkiego filmu z relacji wizyty na Kresach, (który zamieścimy na stronie szkoły), a który mieliśmy możliwość obejrzeć na gali.

Niezmiernie wzruszającym momentem tego filmiku było to, że wszyscy nawet najmłodsi wspólnie zaśpiewały hymn Polski, wzruszyło najbardziej to, iż wszyscy wiedzieli słowa i głośno śpiewały pieśń patriotyczną, na ten sam raz 700 dzieci śpiewało hymn na stojąco z odpowiednią powagą i zapałem.

Dziękujemy za Wasze Serca!

Szkolny Koordynator Akcji Elżbieta Przybylska